Mercedes-Benz
Stroški električnih vozil so višji
Pri Mercedesu pravijo, da bodo variabilni stroški proizvodnje električnih vozil v primerjavi s klasičnimi še nekaj časa višji; kljub temu se zavezujejo k električni prihodnosti.
Sreda, 6. september 2023
Prvi mož Mercedesa Ola Källenius je na avtomobilskem salonu v Münchnu povedal, da si prizadevajo optimizirati fiksne stroške in razporeditev virov, tako da z električnimi modeli dosegajo enako dobičkonosnost kot z modeli s klasičnimi motorji.
»Variabilni stroški za električni avtomobil so višji,« pravi Källenius. »Tako bo ostalo tudi v bližnji prihodnosti.« Ob tem je opozoril, da se stroški surovin, ki se uporabljajo za baterije, razvoj programske opreme in cene električne energije, seštevajo, in dejal, da teh stroškov ni mogoče v celoti prenesti na kupce.
Mercedes je sicer v Münchnu razkril študijo CLA concept, ki napoveduje prihodnje majhne modele te znamke, tako s hibridnim kot tudi električnim pogonom. Tehnično temelji na novi modularni platformi MMA, ki bo v serijskim modelih omogočala vgradnjo dveh različnih tipov baterij – litij-železo fosfatne in baterije s silicij-oksidno vsebino.
O velikosti baterijskega paketa, vgrajenega v prikazan koncept, ni podatka, a pri Mercedesu pravijo, da bo novi CLA dosegal porabo 12 kWh na sto kilometrov. Prav tako so potrdili, da bo temeljil na 800-voltni arhitekturi z možnostjo polnjenja z do 250 kW moči, njegov motor s 175 kW (238 KM) pa v primerjavi s prejšnjimi vsebuje manj redkih zemelj.