Ni razloga za skrb
Zakaj se na zadnjem steklu avtomobila pojavijo nenavadne lise?
Še posebej opazne so lahko takrat, ko je avtomobil na soncu. Toda s steklom ni nič narobe, zato obisk servisa ni potreben.
Četrtek, 1. avgust 2024
Stekla so nepogrešljiv del vsakega avtomobila. Sčasoma se lahko na njih pojavijo črtice, praske ali madeži, na zadnjem steklu pa pod določenimi pogoji celo nenavaden vzorec svetlobnih pik. Takšne lise so posledica odboja svetlobe skozi zadnje okno.
Večina vozil ima zadaj nameščeno kaljeno steklo - gre za termično utrjeno steklo z večjo odpornostjo, upogibno in udarno trdnostjo. Med proizvodnim procesom ga segrejejo na več kot 600 stopinj Celzija, nato pa hitro ohladijo. Kot je pojasnil veliki globalni proizvajalec stekla Pilkington, kalilni curki ne morejo enakomerno ohladiti stekel, neenakomerno hlajenje pa posledično povzroča neenakomerni odboj svetlobe.
Tovrstne sledi so povsem običajne, vendar so nekateri lastniki avtomobilov zaskrbljeni, ko jih opazijo. Proizvajalci avtomobilov morajo zaradi tega občasno pošiljati servisna obvestila. Leta 2021 je General Motors poslal obvestila za vse modele, ki so jih kadar koli izdelali. V njem so zapisali: "Nekateri vozniki lahko opazite lise, ki se pojavijo na zadnjih in stranskih steklih, predvsem na soncu. Pri nošenju polariziranih/sončnih očal so te lise lahko bolj opazne. So posledica proizvodnega procesa in nenamerni stranski učinek postopka kaljenja. Zamenjava oken ni potrebna."
Za razliko od zadnjega, se na vetrobranskem steklu takšne lise ne pojavljajo, ker gre za drugačen proizvodni proces (narejeno je iz lepljenega varnostnega stekla).