Avto.info
Iskalnik: Model:

Renault zoe Z.E. 40 bose

Na javnih polnilnicah gre, doma veliko težje

  • Z baterijo z 41 kWh realno ponuja do 280 kilometrov dosega
  • Ob nakupu avtomobila se lahko odločite za nakup ali najem baterije
  • Nujna je uporaba javnih polnilnic, doma ena noč ne zadostuje
Avtor: Borut Fakin / Foto: Jernej Prelac
Sobota, 7. julij 2018

Renault ZOE smo preizkusili pred približno dvema letoma (AF192) in ugotovili, da gre za nekakšen električni clio, ki je uporaben zlasti v mestih in primestjih. Medtem je Renault predstavil izvedbo z zmogljivejšo baterijo, ki lahko shrani do 41 kWh energije. To zagotavlja veliko večji doseg, a obenem podaljša čas polnjenja. Tovarna navaja, da lahko takšen zoe s polno baterijo prevozi 400 kilometrov, a se je realen doseg na testu gibal med 230 in 280 kilometri. Seveda je odvisen od načina vožnje, pri čemer vse skupaj poteka obratno kot pri avtomobilih z motorji na notranje zgorevanje. Električni avto je namreč najbolj učinkovit in varčen v mestu, največ energije pa porabi na avtocesti. Tam smo zabeležili porabo med 18 in 19 kWh/100 km, medtem ko se je v mestu spustila pod 15 kWh/100 km. Večja baterija je odpravila predvsem občutek vožnje »na rezervi«, saj z nekaj manj kot 300 kilometri dosega, zlasti ob pretežni uporabi v mestu, ni treba več ves čas pogledovati na zaslon s prikazom dosega. Ko smo se vozili le po mestu, smo lahko polnjenje kakšen dan brez skrbi preskočili, na daljših poteh pa se mu nismo mogli izogniti. Ne glede na to je bolj smotrno baterijo redno dopolnjevati. Eden od razlogov za to je, da je polnjenje hitrejše in bolj učinkovito med 20 in 80 odstotki napolnjenosti, drugi pa, da polnjenje od 0 do 100 odstotkov preprosto predolgo traja. Na javni polnilnici smo, denimo, v 35 minutah dopolnili baterijo za 20 odstotkov oziroma za približno dodatnih 40 kilometrov. Večjo težavo predstavlja polnjenje na domači vtičnici, kjer za popolno napolnitev potrebujete več kot 20 ur. Razlog tiči v tem, da navadne hišne vtičnice ne omogočajo enake dolgotrajne obremenitve, zato elektronika modela zoe polnjenje namerno upočasnjuje. Torej je smotrna zamenjava vtičnice z zmogljivejšo, ki jo pri Renaultu ponujajo ob nakupu avtomobila in tudi doma omogoča polnjenje z zmogljivostjo do treh kilovatov.

Najem baterije stane od 69 do 119 evrov na mesec, nakup pa 8.500 evrov.


Zoe tako tudi z zmogljivejšo baterijo ostaja avtomobil za mestno uporabo in krajše vožnje. Sicer prav lepo križari tudi na avtocesti, a je treba poudariti, da je končna hitrost omejena na 135 kilometrov na uro, poraba energije pa takrat največja. Poleg tega je udobje vožnje z električnim vozilom v primerjavi s klasičnim zaradi odsotnosti hrupa in tresljajev motorja najbolj občutno pri majhnih hitrostih, ko še ne prevladata zvok kotaljenja koles in vetra okoli vozila. Da je vožnja v mestu zelo prijetna, poskrbita tudi navor, ki je v celoti na voljo takoj in zagotavlja poskočnost, ter enostopenjski samodejni menjalnik, ki nas odreši pretikanja in pritiskanja na sklopko

Vožnja je zaradi izdatnega navora in tihega delovanja zelo prijetna zlasti v mestu.
 

Kaj pa finančna plat?
Testni zoe je imel najbogatejši paket opreme, ki med drugim vključuje usnjeno oblazinjenje in kakovostno ozvočenje znamke Bose. Zanj je treba po ceniku odšteti 28.390 evrov, a ta cena velja za najem baterije, za katerega je treba odšteti še od 69 do 119 evrov. Prva cena velja, če na leto prevozite do 7.500 kilometrov, druga pa, če prevozite 20.000 ali več. Če bi želeli baterijo kupiti, bi morali odšteti še dodatnih 8.500 evrov. Upoštevajoč subvencijo v višini 7.500 evrov, takšen zoe v prvem primeru stane 20.890, v drugem pa 29.390 evrov. Stroški uporabe so lahko zelo različni. Električna energija iz domače vtičnice je poceni, a je polnjenje (kot smo ugotovili) prepočasno. Trenutno se zato splača izkoriščati javne polnilnice z zmogljivostjo do 22 kilovatov, na katerih je energija zastonj. To ne velja za hitre polnilnice (z zmogljivostjo do 50 kilovatov) na bencinskih servisih na avtocestnem križu, kjer vam brez kakšnega naročniškega paketa polnjenje zaračunajo 20 centov na minuto. Osnovni zoe hitrega polnjenja ne omogoča. Zanj je treba doplačati 700 evrov. Brez tega boste tudi na Petrolu polnili zastonj z enako hitrostjo kot na javnih polnilnicah. S Petrolovo kartico elektromobilnosti lahko polnite tudi na polnilnicah nekaterih ponudnikov v tujini.

 

Renault zoe Z.E. 40 bose
 Vozilo in motor kombilimuzina, 5 vrat, 5 sedežev; Motor: električni, sinhronski, 65 kW (88 KM) pri 3000/min, 220 Nm pri 250/min; Menjalnik: samodejni, enostopenjski; Pogon: na sprednji kolesi; EuroNCAP: 5.
  Velikost:  4084 x 1730 x 1562 mm; Medos. razdalja: 2588 mm; Pnevmatike: 205/45 R17; Masa/nosilnost: 1518/440 kg; Prtljažnik: 338–1225l.
  Največja hitrost:  135 km/h; Pospešek (0–100 km/h): 13,2 s; Poraba električne energije (po ciklu NEDC) 13,2 kWh/100 km; Povprečna poraba električne energije na testu: 15,6 kWh/100 km.; Največji doseg (po ciklu NEDC) 403 km; Povprečen doseg na testu: 250 km.
  Cena:  osnovni model (zoe life): 20.990 €, testno vozilo: 28.390 €; Renault Nissan Slovenija, d. o. o., Ljubljana.
vozne lastnosti, cena čas polnjenja brez napak

Dizelski motor je mrtev! Po 45 letih je veliki proizvajalec sprejel najtežjo odločitev doslej

Volvo je pravkar izdelal svoj zadnji avtomobil z dizelskim motorjem. Znamka v lasti
Novice

Spor zaradi parkirišča za stanovalce: Sosedje so mu v garaži zazidali BMW

V središču madridskega okrožja Chamberí, kjer se iskri kot v večini velikih sta
Novice

Keanu Reeves zaradi Akrapoviča prispel v Slovenijo

Po poročanju portala 24ur je znani ameriški igralec Keanu Reeves pred dvema dnevom
Novice

Sedem stvari, ki jih morate vedeti o AdBlue

Sredstvo AdBlue danes potrebuje vsak nov dizelski avtomobil. Če ga še nikoli niste
Novice

Renault v nezavidljivem položaju skuša rešiti posel

Skupina Renault se je znašla v neprijetni situaciji, saj je z Rusijo poslovno močn
Novice

E-mini s kitajskim potnim listom

V resnici se bo trivratni mini razcepil na dve različici, klasično in električno.
Novice

AVTO MEDIJA d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu. Poleg tega lahko zajemajo in obdelujejo podatke za tržne raziskave mesta contentexchange.me, oglaševanje in izboljšanje uporabniške izkušnje na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

AVTO MEDIJA d.o.o.