Avto.info
Iskalnik: Model:

Renault zoe intens

Je to clio leta 2025?

  • Zoe je popolnoma električen petsedežni avtomobil
  • Obljubljeni doseg znaša 210 kilometrov, nam jih je uspelo prevoziti okoli 120
  • Renault se je visoki ceni izognil z baterijami za najem
Avtor: Gašper Stamač / Foto: Jernej Prelac
Torek, 22. september 2015

Zoe bi najlažje opisali kot električno različico renaulta clia, najbolje zastopanega avtomobila na naših cestah. Zgrajen je na enaki platformi, z enako medosno razdaljo in je v grobem enako prostoren, a stane skoraj še enkrat toliko. V čem je torej tako poseben?

Zoe pravzaprav nase že na daleč opozarja z vesoljskim videzom, kjer za drugačnost še posebej poskrbijo modrikasto obarvane sprednje in zadnje luči. Na prvi pogled deluje celo kot enoprostorec, saj je od clia višji za dobrih enajst centimetrov in je 22 milimetrov daljši. Razlog za tolikšno višino so baterije, ki so skrite v dnu vozila, zato v kabini ni več prostora, le dno je nekoliko višje. Posledica je precej visoko sedenje, nekako v slogu kakšnega crossoverja. Sicer pa je tudi v notranjosti vse skupaj začinjeno v duhu prihodnosti, a brez poseganja v vsakdanjo uporabnost. Merilnikov pred voznikom ni – tam je podolgovat barvni zaslon, prestavna ročica je takšna, kot bi jo pričakovali pri klasičnem samodejnem menjalniku, na velikem osrednjem zaslonu pa se poleg pričakovanih vsebin prikazuje tudi shema porabe energije.

Za zdaj se vse našteto zdi precej podobno tistemu v običajnem avtomobilu z motorjem z notranjim izgorevanjem. Še prtljažnik meri 338 litrov, kar je 38 več kot v cliu, povečljiv pa je na 1.225 litrov. Zamerili smo le dejstvu, da je naslon zadnje klopi nedeljiv in drugačnega ni možno naročiti niti za doplačilo. Dno prtljažnika pri podrti zadnji klopi ni ravno, saj so pod sedalnim delom pospravljene baterije.

Povsem stroškovno se električni avtomobil še vedno ne izplača, je pa zoe z relativno ugodno ceno in najemom baterije tovrstno mobilnost približal precej širši množici.



Vožnja z njim je za tistega, ki še ni vozil električnega avtomobila, pravo doživetje. Ob pritisku na gumb za zagon se prižge nekaj lučk in nič drugega. Ročico menjalnika prestaviš v D in avtomobil se brez hrupa odpelje. Vožnjo pospremi le nežen elektronski zvok, kot kakšno hecno zavijanje v znanstveno-fantastičnih filmih, ko od daleč kažejo vesoljska plovila. V skrbi za varnost pešcev do hitrosti 30 km/h avtomobil navzven oddaja nekoliko glasnejši opozorilni zvok, ki ga voznik lahko po želji tudi izklopi. Na ravnem cestišču je zoe udoben, neravnine pa mu niso prav nič po godu. Zaradi baterij tehta kar 1.543 kilogramov, zato mora imeti precej trdo vzmetenje, ki je še toliko bolj občutljivo. Brez hrupa motorja pa potniki v kabini tresljaje doživljajo toliko bolj intenzivno. Sicer je lega v zavojih na račun nizkega težišča (baterije povsem v dnu vozila) presenetljivo suverena.

Z dodatno težo baterij se zdi 65-kilovatni motor (88 KM) kar nekoliko prešibka izbira, a se v praksi ni zdel prav nič podhranjen. Ravno nasprotno; na semaforju lahko za seboj pusti večino drugih avtomobilov. Razlog za to je instantni navor, ki je v celoti na voljo ob prvem dotiku stopalke. Do stotice sicer lenobno pospeši v 13,5 sekunde, največja hitrost pa znaša 135 km/h. Še počasnejši postane, če je vklopljen varčni način eco, pri katerem se pospeševanje skoraj povsem ustavi pri hitrosti 95 km/h. Ne glede na način vožnje uradno deklariranega rezultata dosega 210 kilometrov ni mogoče doseči. Bolj realno je pričakovati, da se bo povprečje gibalo med 100 in 120 kilometri, zares pazljivi vozniki pa jih morda lahko prevozijo 150.

Zopet se je izkazalo, da je največja poraba energije na avtocesti, ne v mestu, kar je skregano z vsem, kar vemo o klasičnih avtomobilih.


Baterije imajo kapaciteto 22 kilovatnih ur, kar pomeni, da se priklopljene na običajni hišni priključek polnijo do 15 ur. To velja za tiste, ki jim zoe sploh 'dovoli' polniti pri sebi doma, saj je sistem zelo občutljiv in izbirčen. Nam je uspelo šele v tretjem poskusu, pa še tam se je polnjenje občasno prekinjalo. To je, seveda, nesprejemljivo, zato je smiselna rešitev polnjenje na hitrih polnilnicah. V tem primeru se polnjenje konča že po uri in pol ali dveh.

Če ste se pripravljeni sprijazniti z omejenim dosegom električnega vozila, potem se je treba spoprijeti še s stroškovno platjo lastništva tega avtomobila. Nakup država s subvencijo poceni za 5.000 evrov, s čimer stane najmanj 15.490 evrov. A s tem zgodba še ni končana, saj vam Renault zraven ne proda baterij. Te je treba najemati za vsaj 79 evrov na mesec. S tem se kupca razbremeni visoke nakupne cene in kasnejših težav z iztrošenimi baterijami. Vseeno pa preprost izračun pokaže, da se zoe v primerjavi z lastništvom dizelskega clia niti približno (še) ne izplača.

Kupce bo torej iskal pri tisti izredno majhni skupini ljudi z življenjskim slogom, ki mu je takšen avtomobil natančno pisan na kožo, in pri zanesenjakih, katerih navdušenje nad tehnologijo in novitetami pretehta ekonomiko. Danes so električni avtomobili pri nas še vedno eksotična redkost, ki le počasi dobiva svoje mesto in veljavo. Kdo ve, morda bodo že čez deset let bencinski in dizelski motorji postali dinozavri in bodo okoli nas v slogu Zvezdnih stez le na tiho ali pa ob spremljavi sintetičnega zvoka švigali zoe in podobni. Z obstoječo tehnologijo in znanjem ter ob moči 'naftarjev' pa to danes še ni mogoče.

 

ŽIVLJENJE NA REZERVI


Pri klasičnem avtomobilu, ki ima doseg vsaj približno 600 kilometrov, nas začne skrbeti, ko igla merilnika goriva pade tako nizko, da bi lahko prevozili le še kakih 100 kilometrov. Električni pa imajo pri enakem dosegu do vrha napolnjene baterije. Voznik ima zato občutek, da se že poln vozi skoraj na rezervi. Težavo se da deloma rešiti z uporabo hitrih polnilnic v bližini, kjer je dovolj že ena ura polnjenja. A se tudi tu lahko zaplete; lep dokaz tega smo uspeli kar fotografirati. V parkirni hiši Citypark v Ljubljani smo (s skoraj povsem praznimi baterijami) želeli uporabiti polnilnico v tamkajšnji garažni hiši. Na sliki lahko vidite, da sta nam načrte prekrižala dva voznika avtomobilov prestižnih znamk, mi pa smo izredno počasi odšli do polnilne postaje v centru mesta.

 

Renault zoe intens
 Vozilo in motor kombilimuzina, 5 vrat, 5 sedežev; Motor: električni, sinhronski, 65 kW (88 KM) pri 3000/min, 220 Nm pri 250/min; Menjalnik: samodejni, enostopenjski; Pogon: na sprednji kolesi; EuroNCAP: 5..
  Velikost:  4084 x 1730 x 1562 mm; Medos. razdalja: 2588 mm; Pnevmatike: 205/45 R17; Masa/nosilnost: 1503/440 kg; Prtljažnik: 338–1225l.
  Največja hitrost:  135 km/h; Pospešek (0–100 km/h): 13,5 s; Polnjenje baterij: 9 ur preko običajnega omrežja in 1 ura preko hitrega polnjenja; Povprečen doseg na testu: 120 km.
  Cena:  osnovni model (zoe life): 20.490 €, testno vozilo: 22.909€; Renault Nissan Slovenija, d. o. o., Ljubljana.
vozne lastnosti, cena doseg, trdo podvozje brez napak

Oddaj komentar

Dizelski motor je mrtev! Po 45 letih je veliki proizvajalec sprejel najtežjo odločitev doslej

Volvo je pravkar izdelal svoj zadnji avtomobil z dizelskim motorjem. Znamka v lasti
Novice

Spor zaradi parkirišča za stanovalce: Sosedje so mu v garaži zazidali BMW

V središču madridskega okrožja Chamberí, kjer se iskri kot v večini velikih sta
Novice

Keanu Reeves zaradi Akrapoviča prispel v Slovenijo

Po poročanju portala 24ur je znani ameriški igralec Keanu Reeves pred dvema dnevom
Novice

Sedem stvari, ki jih morate vedeti o AdBlue

Sredstvo AdBlue danes potrebuje vsak nov dizelski avtomobil. Če ga še nikoli niste
Novice

Renault v nezavidljivem položaju skuša rešiti posel

Skupina Renault se je znašla v neprijetni situaciji, saj je z Rusijo poslovno močn
Novice

E-mini s kitajskim potnim listom

V resnici se bo trivratni mini razcepil na dve različici, klasično in električno.
Novice

AVTO MEDIJA d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu. Poleg tega lahko zajemajo in obdelujejo podatke za tržne raziskave mesta contentexchange.me, oglaševanje in izboljšanje uporabniške izkušnje na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

AVTO MEDIJA d.o.o.