Avto.info

Slovenski vozni park

Kaj vozimo Slovenci: najbolj priljubljene znamke, modeli in povprečna starost vozil

Ob koncu lanskega leta je bilo v Sloveniji registriranih skoraj 1,3 milijona osebnih vozil. Največ avtomobilov je znamke Volkswagen, najpogostejši model je renault clio.

Avtor: Anže Jamnik / Foto: arhiv AF, GS
Nedelja, 25. april 2021

Po uradni statistiki je bilo na zadnji dan lanskega leta v Sloveniji registriranih 1.258.063 osebnih avtomobilov (v EU jih je bilo 242,7 milijona, podatek za 2019), kar pomeni 596 (v Evropi 569) vozil na tisoč prebivalcev. Za primerjavo, na Hrvaškem je registriranih 1,7 milijona avtomobilov oziroma 424 na tisoč prebivalcev, v Avstriji pa pet milijonov avtomobilov oziroma 569 na tisoč prebivalcev. Od teh 596 avtomobilov jih je skoraj sto znamke Volkswagen, nekaj manj kot 90 je renaultov, dobrih 40 oplov. Kot zanimivost lahko navedemo, da se po naših cestah uradno vozi še 1.660 zastav. Med športnimi, pa tudi prestižnimi avtomobili je pri nas registriranih (pod tujimi registrskimi tablicami jih je sicer več) 1.310 porschejev, 87 maseratijev, 33 ferrarijev, 13 rolls-roycev, 12 aston martinov, 11 bentleyjev in štirje lamborghiniji. Statistika registracij vključuje tudi dva deloreana (Marty, Doc, sta to vidva?) in dve AC cobri. Kaj pa Tesla? Po uradni statistiki jih je pri nas 239.

Najpogostejši je renault clio

Vsak deseti avtomobil, ki se vozi po naših cestah, je bodisi renault clio bodisi volkswagen golf – torej avtomobil segmenta B ali C. Ti so bili večinoma kupljeni v Sloveniji, po drugi strani je bil večji del nekaterih avtomobilov, kot so volkswagen passat ter Audijeva modela A4 in A6, v Slovenijo uvožen kot rabljena vozila.

Največ kompaktnih avtomobilov

Četrtina avtomobilov se uvršča v kompaktni razred oziroma segment C, takoj za njim so majhni avtomobili B-segmenta, danes izjemno priljubljeni športni terenci pa le malenkost prekašajo izumirajočo vrsto enoprostorcev (vseh velikosti). Dobra desetina avtomobilov je srednjega razreda, vsak petnajsti je potniški dostavnik, preostalih avtomobilov je še za slabih deset odstotkov.

Električnih le za vzorec

Verjetno ni treba posebej poudarjati, da so klasično gnani avtomobili z bencinskimi in dizelskimi motorji v veliki večini – malenkost prevladujejo zadnji. Dobrih 10.000 vozil (0,8 odstotka) je opremljenih s sistemom za pogon na plin, hibridov je registriranih nekaj več kot 6.000 (0,5 odstotka), čistih električnih je dobrih 4.000 (0,3 odstotka). Kot zanimivost – 61 vozil za pogon uporablja mešanico. Na ravni EU je več bencinsko gnanih vozil – teh je 52,9 odstotka, dizelskih je 42,3 odstotka, s pogonom na plin (LPG ali CNG) 3,2 odstotka, delež hibridov in električnih vozil pa je malce večji kot pri nas. Največji delež dizelsko gnanih vozil je v Litvi (69,2 odstotka), bencinskih pa v Grčiji (91,1 odstotka). Največ električnih vozil je na Norveškem (ki sicer ni članica EU) – 9,4 odstotka popolnoma električnih in 4,1 odstotka priključnih hibridov.

Koliko stare avtomobile vozimo?

Statistika kaže, da se po naših cestah vozi največ avtomobilov letnika 2008, torej avtomobilov iz prodajno najuspešnejšega leta tik pred gospodarsko krizo, nato sledita leti 2015 in 2016, ko sta gospodarstvo in s tem povezana prodaja avtomobilov spet okrevala. In koliko je v povprečju star slovenski vozni park? Če izvzamemo starodobnike (oldtimerje) oziroma več kot 30 let stara vozila, je povprečna starost avtomobilov na naših cestah deset let in 276 dni, če izvzamemo še 20 do 30 let stara vozila (ki pod določenimi pogoji lahko pridobijo status mladodobnika oziroma youngtimerja), pa je slovenski vozni park v povprečju natančno (do dneva!) eno leto mlajši. Evropsko povprečje je 11 let in pol; najmlajše avtomobile vozijo v Luksemburgu in v Avstriji (6,5 oziroma 8,3 leta), najstarejše pa v Romuniji (16,5 leta). Še beseda o več kot 30 let starih vozilih (pri katerih ni nujno, da so vsi obravnavani kot starodobniki) – teh je po statističnih podatkih pri nas registriranih 12.950. Najstarejše registrirano vozilo je letnik 1913, iz predvojnega obdobja pa jih je skupaj 66.

In še nekaj zanimivosti:

  • povprečna starost lastnika osebnega vozila je 38 let,
  • povprečna moč v Sloveniji registriranega avtomobila je 83,6 kW (113,7 KM).

Torej – povprečen slovenski voznik je star 38 let in je voznik skoraj enajst let starega renaulta clia (ali kompaktnega volkswagna oziroma golfa) s 114 »konji«.

 

Članek je bil objavljen v tiskani izdaji Avto fokusa št. 260.

Download

Oddaj komentar

Tako je videti notranjost motorja, če nalijete preveč olja

Motorji z notranjim zgorevanjem potrebujejo olje - imajo namreč veliko gibljivih de
Novice

Xiaomijeva tovarna lahko model SU7 izdela v samo 76 sekundah!

Proizvajalec pametnih telefonov in po novem tudi avtomobilov, Xiaomi, izdeluje svoj
Novice

Le za bogate izbrance: milijarder 'odrezal' hrib in zgradil zasebno dirkališče na ravni formule 1

Na Japonskem so lani zgradili prvo zasebno dirkališče. Zasnoval jo je Hermans Tilk
Novice

Sedem stvari, ki jih morate vedeti o AdBlue

Sredstvo AdBlue danes potrebuje vsak nov dizelski avtomobil. Če ga še nikoli niste
Novice

Renault v nezavidljivem položaju skuša rešiti posel

Skupina Renault se je znašla v neprijetni situaciji, saj je z Rusijo poslovno močn
Novice

E-mini s kitajskim potnim listom

V resnici se bo trivratni mini razcepil na dve različici, klasično in električno.
Novice

AVTO MEDIJA d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu. Poleg tega lahko zajemajo in obdelujejo podatke za tržne raziskave mesta contentexchange.me, oglaševanje in izboljšanje uporabniške izkušnje na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

AVTO MEDIJA d.o.o.