Gospodarska vojna s Kitajsko
Evropa glede dajatev na kitajske avtomobile stopila pol koraka nazaj
Gospodarski boj med Evropo in Kitajsko se nadaljuje. Po julijski uvedbi novih, višjih dajatev na avtomobile, proizvedene na Kitajskem, Evropska komisija zdaj za le-te predlaga nove, nekoliko nižje tarife.
Sreda, 21. avgust 2024
Evropska unija trdi, da kitajski avtomobilski proizvajalci z vladno pomočjo z umetno postavljenimi nizkimi cenami izvajajo industrijski damping in s tem v neenak položaj postavljajo evropske proizvajalce. Zaradi tega je julija letos uvedla višje carine za avtomobile, ki prihajajo s Kitajske.
Evropa zdaj svoje stališče potrjuje z novim predlogom, ki sicer prinaša nekoliko nižje dajatve od predhodno določenih. Te se gibljejo od 9 do 36,3 %, ki se prištejejo že obstoječi 10 % dajatvi. To pomeni, da dajatev znaša od najmanj 19 do največ 46,3 %, kar predstavlja rahlo znižanje v primerjavi z dajatvami, ki so začele veljati na začetku julija.
Višina dajatev se razlikuje glede na posameznega proizvajalca in je odvisna od tega, kakšno pripravljenost na sodelovanje v postopku so ta podjetja pokazala. Dajatev za BYD tako znaša 17 %, za SAIC 36,3 %, za Tesline avtomobile, ki so proizvedeni na Kitajskem 9 %, za druga sodelujoča podjetja, kot jih je poimenovala Evropska komisija, 21,3 %, za tista, ki do zdaj niso sodelovala v postopku oziroma se niso odzvala za vprašanja komisije, pa 36,3 %.
Eno od novosti predstavlja 9 % dajatev na Teslin model 3, ki ga proizvajajo na Kitajskem.
Zdaj bodo prizadeti proizvajalci imeli možnost zahtevati zaslišanje pred službami Evropske komisije najkrajšem možnem času, nato pa bodo lahko v 10 dneh podali svoje pripombe. Potem bo Komisija ob upoštevanju pripomb zainteresiranih strani predstavila končno odločitev državam članicam, ki bodo glasovale z zavezujočim učinkom.
V Bruslju ob tem poudarjajo, da morajo biti dokončni ukrepi uvedeni najkasneje štiri mesece od uvedbe začasnih dajatev in bodo v veljavi pet let, z možnostjo podaljšanja na podlagi utemeljene zahteve in naknadne revizije. To pomeni, da nove dajatve niso dokončne in bi se lahko ponovno spremenile.