Tesla
Je na obzorju 'Teslagate'? Žvižgač poslal nemškemu časopisu 100 GB zaupnih podatkov
Več kot 23.000 datotek, ki jih je poslal žvižgač, zajema preko 1.000 poročil o nesrečah, ki vključujejo nenamerno pospeševanje in fantomsko zaviranje.
Nedelja, 28. maj 2023
Nemški časopis Handelsblatt trdi, da jim je neimenovani informator predal 100 GB internih podatkov Tesle s tisočimi pritožbami strank, ki naj bi jih podjetje pometlo pod preprogo.
"Podatki nam rišejo novo sliko pionirja električnih avtomobilov, za katerega se zdi, da ima veliko večje tehnološke težave, kot je bilo znano doslej," je v ločenem pismu zapisal glavni urednik časopisa Sebastian Matthes, ki je pojasnil odločitev o objavi dokumentov. "Težave imajo, na primer, s svojim avtopilotom. Tesline datoteke vsebujejo na tisoče poročil o zapletih s sistemi za pomoč voznikom ter pritožbe zaradi nenadnega zaviranja ali nenadnega samodejnega pospeševanja."
Dvanajstčlanska ekipa Handelsblatta je šest mesecev pregledovala datoteke: 1.388 PDF dokumentov, 1.015 Excelovih preglednic in 213 Powerpoint predstavitev – pa tudi številne slike, posnetke, zvočne datoteke in e-pošto. Časopis poroča, da datoteke vsebujejo več kot 2.400 pritožb strank v zvezi z nenadnim pospeševanjem, 1.500 v zvezi z nenamernim zaviranjem in več kot 1.000 v zvezi s trki. V tabeli incidentov, v katere so bile vpletene tehnologije za pomoč voznikom, je več kot 3.000 vnosov. Številne nesreče so se končale z manjšimi posledicami, nekatere usodno. Večina incidentov se je zgodila v ZDA, obstajajo pa tudi pritožbe iz Azije in Evrope, vključno s številnimi iz Nemčije.
Morda bolj kot incidenti skrbi Teslin odziv nanje. Handelsblatt je v preteklih šestih mesecih stopil v stik z oškodovanimi lastniki, ki so trdili, da se zdi, da je proizvajalec bolj vlagal v zaščito sebe kot v reševanje težav svojih strank. Mehanizmi so razloženi v razkritih datotekah. Iz njih je razvidno, da je bilo zaposlenim naročeno, naj strankam informacije posredujejo le ustno in naj jim nikoli ne pošljejo kopije poročila o incidentu ali pritožbe, saj so bile le za interno uporabo. Svetovali so jim celo, naj strankam ne puščajo glasovne pošte.
Razkriti dokumenti, imenovani "Tesla Files", vključujejo tudi tabele z več kot 100.000 imeni nekdanjih in sedanjih zaposlenih, vključno s številko socialnega zavarovanja generalnega direktorja Tesle Elona Muska. Datoteke zajemajo še zasebne elektronske naslove, telefonske številke, plače zaposlenih, bančne podatke strank in tajne podatke iz proizvodnje.
Handelsblatt je pristnost podatkov potrdil pri Fraunhoferjevemu inštitutu za varno informacijsko tehnologijo, ki v datotekah ni našel nobenih dokazov o prirejanju ali izmišljevanju. Tesla je poskušala časopisu preprečiti objavo podatkov in je celo zagrozila s tožbo, toda Handelsblatt se je kljub temu odločil javnosti razkriti določene podatke. Pri časopisu menijo, da je to ena izmed izrednih okoliščin, ko je poročanje o nezakonito pridobljenih podatkih po zakonodaji Evropske unije upravičeno.