Promet
Najbolj obremenjena mesta na svetu in čas, ki ga vozniki preživijo v prometnih zastojih
Med prvimi tremi mesti z največjo gnečo sta dve evropski metropoli.
Nedelja, 22. januar 2023
Združenje Inrix, ki preučuje, analizira in obdeluje podatke o gibanju prometa na globalni ravni, z njimi pa oskrbuje različna podjetja, organizacije in vladne službe po vsem svetu, je analiziralo skoraj tisoč mest v 50 državah. Poskušali so ugotoviti, v katerih se vozniki soočajo z največjimi prometnimi zastoji. Podatki izvirajo predvsem iz podatkov mobilnih telefonov in GPS navigacij.
Lestvica je precej obsežna; poleg časa, preživetega v prometnih zastojih, upošteva cene goriva, povprečne hitrosti in gospodarsko škodo, ki jo povzročijo prometni zastoji. Bistvena država, ki v njej manjka, je Kitajska. Spodnja tabela prikazuje seznam desetih najbolj obremenjenih mest po podatkih Inrixa, vključno s časom (v urah), ki so ga vozniki lani izgubili v svojih vozilih.
Iz tega sledi nekaj zanimivosti. Na primer, da je v večjem delu sveta gostota prometa enaka ali večja kot v "predkovidnem" obdobju. To iz zgornje tabele ni razvidno, na tej povezavi (klik) pa boste našli obsežno študijo v interaktivni obliki v angleškem jeziku.
Če smo konkretnejši, se več kot 40 odstotkov analiziranih urbanih okolij v Evropi spopada z večjimi prometnimi zastoji kot pred pandemijo, v ZDA je stanje podobno, približno 39 odstotkov. Iz razpredelnice izstopa Velika Britanija, kjer so v kar 72 odstotkih analiziranih mest ceste bistveno bolj obremenjene kot pred pandemijo. Zato ne preseneča, da je London postal mesto z najhujšimi zastoji. Tam so vozniki lani v prometnih zastojih izgubili neverjetnih 156 ur. Če bi preračunali v koledarske dni, so v prometu preživeli šest dni in pol svojega življenja.
Med 991 mesti, ki so jih vzeli pod drobnogled, je tudi Ljubljana. Po zastojih je uvrščena na 269. mesto; v naši prestolnici smo v zastojih vozniki lani v povprečju izgubili 32 ur.