Tunel Salang
Prometna nesreča v predoru, ki naj bi vzela do 3.000 življenj, je bila nekaj časa skrbno varovana skrivnost
Sovjetske oblasti so sprva poskušale prikriti razsežnosti nesreče v afganistanskem predoru.
Ponedeljek, 26. avgust 2024
Predor Salang na severu Afganistana je bil leta 1982 prizorišče ene od najhujših nesreč v zgodovini te države. Okoli 2,6 kilometra dolg predor se nahaja na nadmorski višini 3.400 metrov in ima ključno vlogo pri povezovanju severnega ter južnega dela Afganistana. Med sovjetsko invazijo na Afganistan je imel strateški pomen za prevoz vojaške opreme in vojakov.
3. novembra 1982 se je v predoru zgodila katastrofalna nesreča. Natančen vzrok nesreče ostaja nejasen, vendar večina poročil navaja, da je trčenje med vojaškim konvojem in civilnim vozilom povzročilo eksplozijo ter požar. Zaradi okvare prezračevalnega sistema so predor kmalu napolnili gost dim in strupeni plini.
Menijo, da je umrlo do 3.000 ljudi
Težava je bila v tem, da je predor zelo ozek. Širok je le nekaj več kot pet metrov. Zgrajen je bil v 70. letih, varnostni standardi pa so bili zelo nizki. Ker se je nesreča, ki ji je sledila eksplozija, zgodila sredi vojne, so vojaške sile, ki so čakale na obeh vhodih v predor, mislile, da se je v notranjosti zgodil napad. Zaradi tega je pomoč zamujala, kar je povzročilo še več žrtev.
Ljudje so bili v predoru ujeti v smrtonosnih razmerah, brez možnosti pobega. Približno 30 avtobusov z vojaki naj bi v trenutku razneslo. Ocene števila žrtev so zelo različne, saj nikoli ni bilo znano, koliko jih je umrlo. Zgodovinski oddelek Univerze v Toledu navaja, da naj bi življenje izgubilo med 2.700 in 3.000 ljudi, vključno s civilisti in sovjetskimi vojaki, katerih naj bi bilo med žrtvami največ. Nekatera poročila kažejo, da so številni umrli zaradi zadušitve, medtem ko so drugi umrli v sami nesreči ali zaradi opeklin.
Tragedija v predoru Salang je postala eden od simbolov trpljenja afganistanskega ljudstva med sovjetsko invazijo. Sovjetske oblasti so sprva poskušale prikriti razsežnosti nesreče, vendar so informacije pozneje pricurljale v javnost, kar je povzročilo ogorčenje tako v Afganistanu kot v Sovjetski zvezi.