Avto.info

Tehnika

Zagon motorja na daljavo: kako deluje, je možna naknadna vgradnja?

Sistem za daljinski zagon motorja omogoči predvsem pripravo avtomobila na vožnjo in gretje ali hlajenje kabine na prijetne temperature.

Avtor: MJ / Foto: arhiv AF
Sreda, 7. september 2022

Predvsem električni avtomobili in pojav pametnih telefonov so v funkcionalnost sistemov na krovu vnesli marsikatero novost, ki se je preselila tudi v ostale avtomobile in vozila na trgu. Med takšnimi je daljinski zagon avtomobila in njegovih sistemov, kot so klimatska naprava ali gretje in predpriprava motorja za vožnjo. Voznik namreč lahko z daljinskim upravljalnikom ali aplikacijo na pametnem telefonu zažene motor in ga predvsem pozimi že pred vožnjo ogreje na delovno temperaturo, s tem se vključi tudi klimatska naprava, ki notranjost ogreje ali ohladi na prijetno temperaturo, kar pride prav predvsem v vročih poletnih ali zelo hladnih zimskih dneh.

Danes skoraj običajni dodatek

V ponudbi novih avtomobilov, tudi če ti ne segajo v najvišje razrede, je postalo že precej običajno, da proizvajalci ponudijo različne vrste upravljanja z aplikacijami, pa naj gre za preverjanje, ali je avtomobil zaklenjen, vnašanje podatkov v navigacijsko napravo, že omenjene funkcionalnosti in še kaj. Kaj pa tisti, ki doma že ima avtomobil in z njim še ni mogel ali preprosto ni kupil možnosti daljinskega upravljanja? Ali je v tem primeru edina rešitev nakup novega avtomobila?

Seveda ne, saj na trgu obstaja več poprodajnih sistemov za daljinski zagon motorja za naknadno vgradnjo. Ti sistemi običajno omogočajo daljinski zagon motorja z daljinskim upravljalnikom ali aplikacijo na pametnem telefonu in v bistvu delujejo na enak ali zelo podoben način kot originalni sistemi avtomobilskih proizvajalcev.

Enaka funkcionalnost kot pri originalnih

Ko namreč dobi signal za zagon, sistem, ki ga opremijo s posebnim sprejemnikom signala, vžge motor in sisteme na krovu. Voznik običajno lahko določi čas delovanja motorja po daljinskem zagonu ali z aplikacijo nadzoruje večino naprav v avtomobilu.

Razumljivo je vprašanje, kako je z varnostjo avtomobila, v katerem deluje motor, voznika pa ni blizu. Sistemi so zasnovani tako, da v primeru motenj v delovanju vozila samodejno ugasnejo motor, enako velja, ko je v posodi premalo goriva.

Avtomobil med delovanjem motorja po daljinskem vžigu ostane zaklenjen, v zaklenjenem položaju ostane tudi njegov volan. Če nekdo poskuša odpreti vrata, pokrov motorja ali prtljažnik oziroma sistem zazna pritisk na pedal plina ali ravnanje z menjalnikom, se motor samodejno ustavi, avtomobil pa prestavi v varnostni režim.

Nekateri sistemi, ki so opremljeni z oddajnikom signala GPS, omogočajo nadzor pozicije vozila in olajšajo njegovo iskanje ob kraji, lahko so opremljeni tudi s sistemom za samodejno javljanje intervencijskim službam v primeru prometne nesreče, ki je v novih avtomobilih že obvezno, starejši pa ga kljub koristnosti, seveda, še nimajo.

Oddaj komentar

Test sistemov za pomoč vozniku: tesla naravnost skozi lažni zid, lexus se je ustavil kot profesionalec

Teslina odločitev, da avtomobilov ne bodo opremili s senzorji lidar je zelo kontrov
Novice

VW je zgodbo družinskega 7-sedežnika spisal na novo

Najnovejši Volkswagnov model je na slovenskih cestah verjetno tudi najbolj vsestran
Novice

Kaj ženske ljubijo

Strokovna žirija 82 avtomobilskih novinark iz 55 držav je tudi letos izbirala avto
Novice

To je dokončna električna reinkarnacija turbo legende

Električna dirkaška zverina, ki ji bo dovoljeno tudi na cesto, sloni na aluminijas
Novice

To je BMW-jeva nova popolnoma električna trojka

Novi limuzinski i3, zasnovan na platformi neue klasse, bo prispel na trg predvidoma
Novice

CLA teče tretji krog

Novi CLA je že tretja generacija tega Mercedesovega modela, ki sicer ohranja osnovn
Novice

AVTO MEDIJA d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu. Poleg tega lahko zajemajo in obdelujejo podatke za tržne raziskave mesta contentexchange.me, oglaševanje in izboljšanje uporabniške izkušnje na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

AVTO MEDIJA d.o.o.