Varnost v prometu
Kamera za vzvratno vožnjo - junakinja varnosti v sodobnih avtomobilih
Danes je sestavni del sodobnih avtomobilov in bistveno izboljša varnost pri vzvratni vožnji ter parkiranju. Njena pot od izuma do množične uporabe je dolga in zanimiva.
Ponedeljek, 28. oktober 2024
Prvi koncepti kamer za spremljanje situacije za vozilom so se pojavili v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Takrat je bilo to bolj znanstvena fantastika kot resničnost, prva uradna omemba uporabe kamere za vzvratno vožnjo pa je bila leta 1956, ko je Buick na avtomobilskem salonu v Detroitu predstavil koncept »Buick Centurion«. Ta futuristični koncept ni imel samo kamere za vzvratno vožnjo, ampak tudi zaslon v kokpitu, ki je nadomestil tradicionalno vzvratno ogledalo. Ta rešitev nikoli ni doživela množične proizvodnje.
V začetku 21. stoletja so se kamere za vzvratno vožnjo začele širiti v luksuzne in kasneje v običajne modele avtomobilov. Toyota soarer, japonski luksuzni kupe, je igrala pomembno vlogo, saj je leta 1991 postala prvo vozilo na svetu, ki je bilo opremljeno s kamero za vzvratno vožnjo. Ta kamera je bila del vrhunskega sistema v različici soarer limited in je bila povezana z osrednjim multimedijskim sistemom v kabini. Čeprav je bila ta funkcija takrat zelo redka in razkošna, je postopoma tlakovala pot širši uvedbi kamer v drugih vozilih.
Pravi preboj se je zgodil šele v devetdesetih letih. Nissan je bil pionir pri uvajanju kamer za vzvratno vožnjo v serijsko proizvodnjo. Prvo množično proizvedeno vozilo s kamero za vzvratno vožnjo je bil model primera iz leta 2001. Kamera je postala del inovativnega navigacijskega sistema, ki ga je razvil Nissan, in od tega trenutka naprej se je ta tehnologija začela postopoma širiti tudi na druge modele in znamke. V ZDA je priljubljenost kamer za vzvratno vožnjo začela strmo naraščati po letu 2010, kar je povezano tudi s spremembami zakonodaje. Leta 2014 je namreč ameriška vlada sprejela zakon, po katerem morajo biti vsi novi avtomobili, prodani v ZDA po maju 2018, opremljeni s kamero za vzvratno vožnjo. Ta zakon je nastal kot odgovor na naraščajoče število nesreč, ki jih povzroči vzvratna vožnja, zlasti v primeru otrok in pešcev.
Kako deluje kamera za vzvratno vožnjo?
Osnova je majhna video kamera, ki je nameščena na zadnji strani vozila, običajno blizu registrske tablice. Ko voznik prestavi v vzvratno prestavo, se kamera samodejno vklopi in projicira sliko na zaslon v kabini. Ta sistem pomaga odpraviti "mrtve kote" in omogoča vozniku boljši pregled nad dogajanjem za vozilom, kar je še posebej uporabno pri parkiranju ali vožnji v ozkih prostorih.
Današnje kamere za vzvratno vožnjo so pogosto del kompleksnih parkirnih sistemov, ki ne vključujejo samo slike zadnje kamere, ampak tudi senzorje, 360-stopinjski pogled in samodejno zaviranje. Nekatera sodobna vozila lahko na podlagi podatkov kamer in senzorjev celo parkirajo popolnoma avtonomno. Z razvojem avtonomnih vozil in naprednih asistenčnih sistemov bodo imele kamere tako še večjo vlogo pri zagotavljanju varne in udobne vožnje.